Vandens gręžiniai

Vandens gręžiniai

Apsirūpinti savo namus vandeniu galima įsirengus šulinį arba vandens gręžinį. Pastarasis gali būti įrengiamas beveik visuose sklypuose. Tiesa, prieš gręžimą reikėtų atlikti tam tikrus veiksmus, pavyzdžiui, padaryti grunto tyrimą, ir tokiu būdu įrengtas vandens gręžinys bus tinkamas ir saugus naudoti.

Prieš įrengiant vandens gręžinį, reikėtų tiksliai įvertinti savo vandens poreikius. Žinant, kokie vandens gręžiniai jums tinkami, galima vykti į savivaldybę ar įgaliotą jos įmonę bei prašyti projektuotojų ar architektų pagalbos. Jų konsultacijos metu bus parenkami labiausiai tinkami vandens gręžiniai.

Gręžinys gali būti kelių tipų: į viršutinius vandeningus sluoksnius įrengiami nespūdiniai vandens gręžiniai arba tokie, kurių įrengimas planuojamas į tarpsluoksninius, vandeningus horizontus. Paprasčiau tariant, antrasis gręžinių tipas dar vadinamas arteziniais gręžiniais.

Paprastai gręžimas planuojamas į gilesnius sluoksnius. Tai daroma specialiai tam, kad pralaidūs paviršiniai sluoksniai į vandenį nepraleistų ir jo neužterštų įvairiomis nenaudingomis ar kenksmingomis medžiagomis. To svarba labiausiai pasireiškia miestų teritorijose ar sklypuose, kur aktyviai vystoma žemdirbystė. Vandens gręžiniai Lietuvoje įrengiami maždaug 55-65 metrų gylyje. Atliktas grunto tyrimas gali tiksliai parodyti geologines-hidrogeologines žemės ypatybes. Pagal tai nustatomi vandeningi sluoksniai ir tada įrengiami giluminiai geoterminiai arba arteziniai vandens gręžiniai.

Tiesa, pastebima, kad Vilnius, Kaunas ir Klaipėda ir aplinkiniai šių miestų regionai turi kiek kitokias žemės sluoksnių ypatybes, taigi kartais vandens gręžinius čia reikia gręžti net į 150-200 metrų gylį.

Nesudėtingi, maždaug per dieną įrengiami arteziniai vandens gręžiniai gali būti įrengiami trimis būdas. Labiausiai paplitęs – sukamasis būdas su tiesioginiu gręžskylės praplovimu. Jei vandens gręžinius montuoja profesionalai, jų sumontuota įranga – siurblys bei automatinio valdymo hidroforas turėtų būti tikrinamas kas 3-5 metai. Visiškai paprasta ir nedidelės priežiūros reikalaujanti vandens gręžinių eksplotacija užtikrins sklandų gėlo vandens tiekimą kiaurus metus.

Geriausias laikotarpis įsirengti vandens gręžinį yra šiltasis metų laikas, mat tada giliai esantys žemės sluoksniai nebūna įšalę ir sunkioji technika į juos patenka kur kas lengviau. Be to reikia nepamiršti, kad visuose sklypuose reikėtų palikti maždaug 90 kvadratinių metrų statybinę aikštelę. Esant per mažam laisvam plotui, į teritoriją neįvažiuos sunkioji technika ir įrengti vandens gręžinį bus tiesiog nepatogu.

Vandens gręžinių kaina priklauso nuo specialistų kvalifikacijos, pasirenkamų medžiagų, naudojamos įrangos ar jos nuomos. Taupyti įsirengiant gręžinį – tikrai neverta, kadangi tik kokybiškai su patikimomis medžiagomis įrengus giluminį geoterminį ar artezinį vandens gręžinį jis tarnaus daugelį metų be jokių gedimų.